זכויות הגבר במשפחה

מבוא

בשנים האחרונות חלו שינויים משמעותיים בתפקיד הגבר ומעמדו במשפחה.

אם עד לפני מספר שנים בודדות היה הגבר המוציא והמביא בעניין דאגה לפרנסת הבית. כיום המצב השתנה לחלוטין. וזאת לאחר שעוד ועוד מקצועות ותפקידים אשר השתייכו למגדר מסוים, החלו להיפתח לשני המינים. עד כי ישנם לא מעט מצבים בהם האישה מרווחיה יותר מהבעל. לרבות התחלפות היוצרות – האישה היא שדואגת לפרנסת וכלכלת התא המשפחתי. ואילו האב דואג לגידול הילדים ותחזוקתו השותפת של בית המגורים.

עם זאת, גברים רבים עדיין נתקלים באתגרים וקשיים במימוש זכויותיהם כבני זוג וכהורים. מאמר זה יעסוק בחשיבות הכרה בזכויות הגבר במשפחה, יציג את האתגרים הנפוצים העומדים בפני גברים בהקשר זה, ויציע דרכים לקידום זכויות הגבר במשפחה.

זכויות הגבר במשפחה עורך דין גירושין לאמיר כהן

חשיבות זכויות הגבר במשפחה

הכרה בזכויות הגבר במשפחה חיונית ליצירת דינמיקה בריאה ושוויונית ביחסים בין בני הזוג. להלן כמה מהזכויות המרכזיות שיש להבטיח לגברים במסגרת המשפחה:

הזכות להורות משותפת במסגרת זכויות הגבר המשפחה

על אף שבעבר הדאגה לגידול וטיפוח הילדים, לצד דאגה לתחזוקתו המשותפת של דירת המגורים. נתפסו ברובם כתפקיד נשי. כיום יש לגברים מקום ליטול חלק שווה ומלא בגידול הילדים ובקבלת החלטות הנוגעות למשפחה. זכות זו כוללת בין היתר אחריות הורית משותפת וזכות שווה למשמורת משותפת על הילדים. לצד הסדרי שהות שוויוניים במקרה של גירושים.

 הזכות לקבלת תמיכה רגשית

גברים רבים חוששים ואף נלחצים להיות "חזקים" ו"מנותקים" רגשית. יש לאפשר לגברים לבטא רגשות ולתמוך בהם מבחינה נפשית, בדיוק כמו בנות הזוג שלהם. בעיקר לקבל ליווי מקצועי מוסמך של עורך דין מומלץ שיתמוך בהם רגשית ומשפטית במהלך הליכי הגירושין.

הזכות לייצוג הולם בבית המשפט

במקרים של גירושים, משמורת ילדים וחלוקת רכוש, חשוב להבטיח שהגבר יקבל ייצוג ויחס הוגנים במהלך הליך הגירושין.

אתגרים נפוצים העומדים בפני גברים במסגרת התא המשפחתי

למרות התקדמות מסוימת, גברים רבים עדיין נתקלים בקשיים במימוש זכויותיהם וביצירת תפקיד שוויוני במשפחה ובהליכים המשפטיים. להלן כמה מהאתגרים הנפוצים:

 אפליה מגדרית

גברים רבים חווים אפליה בנושאי משמורת ילדים, חלוקת רכוש ותשלומי מזונות בעקבות גירושים. כמו כן, הם עשויים להיתקל בדעות קדומות כלפי גברים הלוקחים על עצמם את ״המקום הביתי״ – במערכת הנישואין. כלומר האחריות בגידול הילדים וטיפוחם לצד אחזקת בית המגורים.

סטריאוטיפים חברתיים

ציפיות חברתיות מגברים להיות "מפרנסים" ו"האחראים לכלכלת התא המשפחתי" עשויות להפעיל לחץ בלתי הוגן על הגבר בתא ומשפחתי ומונעות שיתוף שוויוני באחריות המשפחתית.

דרכים לקדם את זכויות הגבר במשפחה

כדי לקדם שוויון מגדרי אמיתי ומימוש זכויות הגבר במשפחה, נדרשים שינויים במספר רמות ודרכים שונות:

חינוך לשוויון מגדרי

יש לקדם חינוך לשוויון מגדרי החל מגיל צעיר, ולעודד גברים ליטול תפקיד פעיל ושווה בתחזוקת הבית המשותף. לצד לקיחת אחריות ומעורבות שווה בגידול ילדים.

תמיכה בארגונים לזכויות גברים

יש לתמוך ולממן ארגונים הפועלים לקידום זכויות הגבר ולרווחתו הנפשית, ולהנגיש שירותים כגון ייעוץ זוגי וטיפול פסיכולוגי.

שינויים בחקיקה

יש לקדם חקיקה שוויונית יותר בנושאי משמורת, מזונות וחלוקת רכוש, תוך מתן זכויות והגנה שוות לגברים.

סיכום ומסקנות

עיקרי הנושא

  • זכויות הגבר במשפחה הן חלק בלתי נפרד מיצירת שוויון מגדרי אמיתי.
  • על אף התקדמות, גברים רבים עדיין נתקלים באתגרים במימוש זכויותיהם במסגרת המשפחה.
  • נדרשים שינויי חקיקה, חינוך ותמיכה בארגוני גברים כדי לקדם את הנושא.

קריאה לפעולה

מכאן זו קריאה למחוקק לקידום זכויות הגבר במשפחה, שכן זוהי זכות בסיסית של כל אזרח במדינה דמוקרטית ושוויונית. רק באמצעות שיתוף פעולה נוכל להבטיח עתיד טוב יותר לגברים, נשים וילדים בישראל.

שתף

כתבות נוספות

צרו קשר

Verified by MonsterInsights